Nyugi, a kupadöntő nem hagy cserben

2026. május 1.

Ha maga a meccs nem is mindig a legmagasabb színvonalú, a dráma és a feszültség garantált, és ha csak az elmúlt éveket nézzük, ritkábban érvényesül a papírforma, mint ahányszor meglepetés van. 

A kupasorozatok természetéből adódik, hogy beléjük van kódolva a dráma. Sarkosan fogalmazva: nincs rossz kupadöntő! Van viszont sokféle jó, és elég csak a MOL Magyar Kupa ötéves történetét végignézni a lebonyolítás megváltoztatása óta, hogy bizonyítékot kapjunk.

2021 óta volt itt mindenféle finálé, de egyet - már csak a Tippmixpro oddszaira alapozva is - kijelenthetünk: az öt döntőből kettőt nyert meg az esélyesebbnek tartott csapat. A Fradi simán, magabiztosan hozta le a Pakssal végigtangózott időszak első döntőjét, a ZTE pedig - véres verejtékkel, a hosszabbítás hajrájában szerzett gólokkal - legyűrte a másodosztályú Budafokot. A többi meglepetés.

A kupasorozat lényege

A MOL Magyar Kupa 2021-es döntőjében vastag kiemelést kapott az a dogma, hogy a bajnoki és a kupasorozat két teljesen más sorozat. Történt, hogy a Vidi az év során lejátszott három mérkőzésükön alaposan eltángálta a lilákat, úgy futottak neki a kupadöntőnek, hogy a három meccsen a fehérváriak 14-1-es gólkülönbséggel gázolták le az Újpestet.

Ehhez képest a kupadöntőben a rendkívül okosan futballozó lilák óriási meglepetésre legyőzték a bajnoki bronzérmes MOL Fehérvárt. A meccsen koccos játékvezetői ítéletek is borzolták a kedélyeket, a Vidi kilenc játékossal zárta a döntőt, amit Lirim Kastrati 101. percben szerzett góljával nyert meg az Újpest.

Meglepetés született a legutóbbi két kupadöntőn is, amiken a nagyszerű teljesítményt nyújtó Paks legyőzte a bajnokságban megközelíthetetlen Ferencvárost. A 2024-es, hosszabbításban eldőlő finálé, illetve a 2025-ös, büntetőpárbajt hozó döntő kimenetele mégis jóval kisebb meglepetés volt, mint az újpestieké.

Szappanos-parádé és Vécsei-megváltás

A Paks Bognár György irányítása alatt abszolút élcsapattá nőtte ki magát, általában a paksiak voltak a legtovább kitartó bajnoki üldözői a Fradinak úgy, hogy kapták is el a bajnokot a saját stadionjában. Ez a Paks egy meccsen képesnek tűnt legyőzni a Ferencvárost, de ehhez az egyik oldalról kiváló, a másikról közepes teljesítményre volt szükség. Mindkettő teljesült.

A 2024-es Paks-FTC döntő egy hőstörténet lett, hiszen a paksiaktól már a 38. percben kiállították az egykori Fradi-játékost, Vécsei Bálintot. Jó védekezéssel és kapusteljesítménnyel sikerült kordában tartaniuk a kissé tompának tűnő ellenfelet, amely Varga Barna révén még egy tizenegyest is kihagyott. A rendes játékidőben nem született gól, a hosszabbításban viszont az emberhátrányban lévő Paks kétszer meglépett, és Papp és Haraszti góljaival delíriumba taszította a szurkolótáborát.

A sors úgy döntött, az első rész sikere után sorozattá nyújtja a Paks és a Fradi sztoriját, és megtartotta a főszereplőket. Az egy évvel korábbi döntő hőse, Szappanos Péter ezúttal a büntetőpárbajban lépett elő supermanné, a paksiak utolsó, kupagyőzelmet jelentő büntetőjét pedig az a Vécsei küldte egykori csapata kapujába, aki az előző döntő negatív hőse lehetett volna a piros lapjával.

Egy könnyed, egy nehéz papírforma

Tulajdonképpen a szabályt erősítő kivételt jelenti a kupasorozatban a 2022-es döntő, ahol a bajnok Ferencváros 3-0-ra gázolta le a Paksot. Nem volt kérdés, a fölényét dominanciára váltó Fradi egy percig sem hagyta reménykedni az ellenfelét.

Itt is meg kell említenünk Vécseit, akinek igencsak különleges kapcsolata van a kupadöntőkkel. A középpályás 2022-ben a Fradi oldalán küzdött a trófeáért, így egyedüliként elmondhatja magáról, hogy a háromrészes Paks-FTC döntőszériát verőhiba nélkül, három aranyéremmel hozta le. Háromszoros kupagyőztesnek lenni nem utolsó dolog, de az idei kupadöntőben ott lehet a Ferencvárosban a négyszeres győztes Dibusz Dénes, aki behozhatja a tavaly eggyel ellépő Böde Dánielt.

Jegyezzük fel egy főhajtás kíséretében, hogy egyiküknek sincs komoly reménye az örökös csúcstartó befogására. Szekeres Tamás hétszeres győztessel készített interjúnkkal indítottuk az idei évet:

Mámoros egerszegi éjszakák

A ZTE kupagyőzelme is papírforma volt, de csak a végeredmény, a meccs egyáltalán nem. A másodosztályú Budafok jól harcolt, nem volt alárendelt szereplő, még ha a Zeténél is volt többet a labda. A fogcsikorgató küzdelem a hosszabbításban is folytatódott, sőt már csak percek voltak hátra az orosz rulettig, amikor a Zalaegerszeg betalált, majd még egy káprázatos szabadrúgás is belefért a százhúsz percbe.

A finálé drámai lezárása mellett az is történelemkönyvekbe kívánkozik - mintegy ráerősítve a fent említett tendenciákra -, hogy a döntő mindkét résztvevője pocsék bajnoki szezont futott. De annyira, hogy a kupadöntő idején még nem volt teljesen biztos, hogy egyikük az első-, másikuk a másodosztályban marad a szezon végén. Végül mindkettőnek sikerült.

Az idei döntő sem hagy cserben

Rendkívül érdekesnek ígérkezik a MOL Magyar Kupa idei döntője is! A Ferencváros tavasszal sebzett oroszlánnak tűnik a bajnokságban, a kupasorozat elődöntőjében ugyan kiejtette az ETO-t, de a Fizz Ligát a győriek vezetik. A Fradira a kupadöntő előtt még vár egy derbi is, ráadásul Újpesten! Akárhogy alakul is, a bajnoki lépéshátrány miatt alaposan felértékelődött a kupatrófea a ferencvárosiak számára.

Szemben velük az a Zalaegerszeg, amelyet nemrég a tavasz legizgalmasabb csapatának neveztünk, nem is alaptalanul. A kiesőhelyekről a dobogó környékére rakétázó Zete nagyon jó focit játszik, és ha az utóbbi hetekben akadtak is kisiklásai, a kupadöntőre biztosan kiváló állapotban fognak érkezni. A ZTE a legutóbbi két találkozásuk alapján joggal lehet magabiztos, hiszen hazai pályán és a Groupamában is legyőzte a Ferencvárost.

A dráma garantált! Gyere ki a Puskásba, nézd meg a döntőt a helyszínen, sőt még egy nyereményjátékunk is van számodra