Nyolcvan százalékban magyar fiatalok, támadófoci és győzni akarás: ezek a Zalaegerszegi TE projektjének alapkövei, és Ricardo Moniz teljes szívvel felsorakozik a klub filozófiája mögött. A holland szakember szenvedélyesen űzi-hajtja a csapatát, és bár az európai szereplést elvárásként nem tudja számon kérni a játékosain, ezért a célért dolgozik minden nap.
Már a Mezőkövesd-Zalaegerszeg negyeddöntő hosszabbításában jártunk, a vendégcsapat továbbjutása ekkorra abszolút biztossá vált, Ricardo Moniz mégis a vonalon állva kiabált a játékosaival egy elpasszolt kontralehetőség miatt. A ZTE játékosai aztán megnyugtatták a kispadnál berzenkedő edzőjüket, és berámolták a negyedik góljukat is.
“Ilyen vagyok, mindig is ilyen voltam” - mondta a Molkupa.hu-nak széles mosollyal a ZTE vezetőedzője. “A mentalitásom egyébként is heves, de a meccsek alatt a játékosoktól is azt várom, hogy hozzám hasonló győzni akarás munkáljon bennük. Ehhez adok mentális segítséget azzal, hogy nem hagyom őket belefásulni a meccsbe.”
Nem nagyképűek, csak bátrak
A ZTE a tabella középmezőnyében áll, öt pont választja el az európai kupaindulást érő dobogótól, a MOL Magyar Kupában pedig elődöntős. Moniz elmondta, bár Európa nem szerepel a hivatalos célkitűzések között, ezzel álmodik az egész csapat.
“A mi lehetőségeinket ismerve kissé nagyképűség lenne a részünkről, ha ezt elvárásként fogalmaznánk meg, ugyanakkor az utolsó pillanatig fogunk harcolni, hogy elérjük. Én edzőként azt vallom, minden nap az utolsó nap, más szóval mindig mindent bele kell adni, és ezt a gondolkodásmódot szeretném viszontlátni a játékosoknál is. Márpedig ebbe beletartozik az is, hogy mindig magasra kell tenni a lécet, soha nem lehet elég a minimum” - mondta elszántan a holland szakember.
“A csapatépítési politikánk ismert: 80 százalékban fiatal magyar játékosok alkotják a keretünket, ami egy igen bátor, és ezért tiszteletre méltó filozófiája a klubnak. A fiatal átlagéletkorú csapatoknak nem feltétlenül tartozik az erényeik közé a kiegyensúlyozottság, és nálunk is hullámzóak az eredmény: néha nyerünk, néha kikapunk. De tartjuk magunkat a klub filozófiájához, mert hosszú távban gondolkodunk. Ha ebben benne is van néhány vereség, akkor sem változtatunk rajta.”
Végig jobban játszott Mezőkövesden a ZTE
Kredit: Mezőkövesd Zsóry FC
“Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy sokszor kompenzálnunk kell a rutin vagy a játéktudás okán, amire az a megoldásunk, hogy mindig mi akarjuk jobban a sikert. Elfogadom a hibákat, azt viszont nem, ha az ellenfél jobban akar nyerni nálunk” - szögezte le Moniz.
A Magyar Kupa önmaga miatt fontos
A Zalaegerszeg jól játszva, megérdemelten ejtette ki a Mezőkövesdet, de a sorsoláson nem volt szerencséje, hiszen a dobogóra pályázó Puskás Akadémiát kapta, miközben a másik ágon az utolsó állva maradt NBII-es csapat, a Budafok az NBI utolsó helyén álló Vasast fogadja. De legalább otthon játszhat a Zete. Ilyen még idén nem fordult elő.
“Tiszteljük az ellenfelet, kiváló csapat a Puskás Akadémia, de hazai pályán nem is lehet más a célunk, mint a döntőbe jutás. Nagyon büszke vagyok a csapatomra, hogy eljutott idáig, ezért most nem állhatunk meg, mennünk kell tovább. Mindig a maximumra kell törekednünk, mert csak így juthatunk előbbre.”
Amikor felvetettük Moniznak, hogy még mindkét hazai sorozatból kijuthat a csapat Európába, ám a kupagyőzelemhez elég két meccset megnyerni, a holland szakember félbeszakított.
“Nem csak úgy tekintek a Magyar Kupára, mint egy Európába vezető ajtóra. Ez először is egy országos trófea, amit óriási büszkeség megnyerni, sőt a mi esetünkben történelmi siker is lenne, hiszen a ZTE még nem nyerte meg egyszer sem.”
Monizt novemberben a legjobb edzőnek választották
Kredit: ZTE FC
Ezzel kapcsolatban felhívtuk Moniz figyelmét, hogy összesen nyolc olyan magyar futballklub van, amely bajnoknak és kupagyőztesnek is mondhatja magát. A Zalaegerszeg lehet a kilencedik. “Erről beszélek: a kupa önmagában fontos! Nekünk nem pusztán azt jelentené, hogy elindulhatunk a Konferencia Ligában, hanem azt is, hogy kupagyőztesek vagyunk. Beírhatjuk magunkat a klub történelemkönyvébe.”
“Persze nem mellékes az sem, hogy Európába juthatunk, de számomra ez is inkább a fejlődésről szól. A Trencin edzőjeként is eljutottunk az európai kupaszereplésig, és csodát tett a játékosokkal, hogy megmérettethették magukat nemzetközi szinten is. Rutint szereztek, belekóstoltak az európai tempóba, a piacon az értékük ment fel, a játékosokban pedig az önbizalmuk. Ennél jobbat nem is kívánhatnék a saját, igen fiatal csapatomnak” - tette hozzá széles mosollyal.