A MOL Magyar Kupa ötödik fordulójának nyolc párharcából csak háromban szerepelnek azonos osztályban játszó csapatok, de - ahogy mindig - már idén is láthattuk, hogy akár kétosztálynyi különbséget is láthatatlanná tudnak tenni a kiscsapatok. Egy megyei- és két harmadosztályú csapat is versenyben van még, és mindegyikről tudjuk, hogy nem szabad leírni őket. Sportfogadási- és formatérkép a nyolcaddöntők előtt.
Véget ért a kupaforduló előtti utolsó bajnoki forduló, és szokás szerint a Szerencsejáték Zrt oddmesterei is kiadták a MOL Magyar Kupa nyolcaddöntőire szánt fogadási ajánlataikat. Az oddszok között böngészve nagy meglepetések nincsenek, az alábbiakban mégis igyekszünk egy kis támpontot adni a fogadásokhoz, hátha valakinek sikerült eltalálni a meglepetést -
mert hogy az lesz, az szinte borítékolható.
A párosításokra tett linkek minden esetben az esemény fogadási oldalára dobnak, ahol nemcsak a végkimenetelre, hanem számtalan egyéb ajánlatra is fogadhatunk az 1X2-től a hendikeppen át a pontos végeredményig.
Mezőörs KSE (megye I.)-Vasas FC (NB II.)
Két párosítás van, ahol két osztálynyi különbség van a csapatok között, de csak egy megyei osztályú maradt versenyben: a Mezőörstől már a legjobb tizenhatba jutás is nagyszerű eredmény, de - ahogy Bohner Gábor edző elmondta - még van bennük egy bravúr. Az esélyek persze egyértelműek, de óvatosságra int, hogy a harmadik fordulóban a Vasas egyszer már alaposan megszenvedett egy megyei osztályú csapattal.
A formákról csak az angyalföldiek oldaláról tudunk beszélni, hiszen a Mezőörs számára a MOL Magyar Kupa nyolcaddöntőjével kezdődik a futballév. A Vasas nem kezdte rosszul az évet, még veretlen 2024-ben és a Győr botladozását kihasználva már csak egy pontra van a feljutást jelentő második helytől.
Tiszakécskei LC (NB II.)-Kisvárda Master Good (NB I.)
Talán a legszomorúbb párharc következik a nyolcaddöntőkben, hiszen a Tiszakécske a másod-, a Kisvárda az első osztályban áll kiesésre. Ilyenkor előfordul, hogy a csapatok kevesebb energiát fektetnek a kupasorozatra, de egybehangzó vélemények szerint mentálisan sokkal fontosabb győzelmeket gyűjteni, és abból önbizalmat szerezni.
A hazaiak gyatrán kezdték a tavaszt, öt meccsükből egyet sem tudtak megnyerni és egyre távolabb van tőlük a biztos bennmaradást jelentő 14. hely, ráadásul a kupameccs után a tabella második helyén álló ETO FC-t fogadják. Kisvárdán jobban indult a tavasz, de nem sokkal: egy meccset ugyan megnyertek a várdaiak és ezzel megelőzték a Mezőkövesdet, de a csapat még mindig kieső, és nem a legjobb előjel, hogy öt tavaszi meccséből négyet elveszített.
HR-Rent Kozármisleny (NB II.)-MTK Budapest (NB I.)
Ősszel, a MOL Magyar Kupa negyedik fordulója után két meglepetéscsapatról beszéltünk, hiszen a mislenyiek az NB II dobogóját ostromolták, és ugyanígy tett az MTK az első osztályban. Azóta a valóság kicsit odacsapott mindkét klubnak, de nagy baj nincs, továbbra is elmondható, hogy kiváló szezont futnak - azt pedig már csak mi tesszük hozzá, hogy kettőjük meccsén biztosan sok gól fog születni.
Az MTK az élcsapatoktól kikapott tavasszal, a tabella alján állókat viszont magabiztosan győzte le, és ahogy ebből következik is, középcsapatként várja a MOL Magyar Kupa nyolcaddöntőjét. A Kozármisleny tavaszán már nehezebb kiigazodni, hiszen legyőzte a második helyen álló Győrt, de nem bírt a kieső Tiszakécskével, ráadásul a kupameccsre is vereségből érkezik.
Szentlőrinc (NB III.)-Nyíregyháza Spartacus FC (NB II.)
Saját osztályában mindkét csapat kiváló szezont fut, sőt a harmadosztályú Szentlőrinc még jobbat is, hiszen nem sok magyar klubcsapat mondhatja el magáról, hogy az egész őszt veretlenül hozta le. Persze nincs oka panaszra a Nyíregyházának sem, amely magabiztosan (és egyre duzzadó fölénnyel) vezeti a másodosztályt, és szinte biztos feljutónak tekinthető.
A lőrinciek számára a kupameccsel indul a futballév, a harmadosztályú csapat játékosainak a lábában csak barátságos meccsek vannak, a nyíregyiek viszont nemcsak tétmeccseket, de rangadókat is maguk mögött tudhatnak. Alig három nappal a MOL Magyar Kupa nyolcaddöntője előtt például a második helyezett Győr otthonában vizitált a tavasszal még veretlen Szpari, és szinte el is döntötte a feljutás kérdését, hiszen idegenben is le tudta győzni a Merkantil Bank Liga második helyén álló ETO-t.
VSC 2015 Veszprém (NB III.)-Kecskeméti TE (NB I.)
Két osztálynyi különbség feszül a csapatok között, de már az idei kupaszezonban is ejtett ki harmadosztályú csapat NB I-est (az ESMTK a Vidit), ráadásul a veszprémiek egy bravúr után fogadják a KTE-t: az előző szezon döntősét, a Budafokot ejtették ki. A Kecskemét, mint egykori kupagyőztes, már NB I-es voltánál fogva is abszolút favorit, ráadásul a veszprémieknek nincs hazai pályájuk, ezért Ajkán kénytelenek megrendezni a nyolcaddöntőt.
A Practical VSC idén még csak barátságos meccseket játszott (azokon egyébként kiválóan szerepelt), a Kecskemét viszont alaposan bemelegedve érkezik a nyolcaddöntőbe. Bár a legutóbbi fordulóban kikaptak a lilák, a tavaszi rajtot elég jól kapták el, és három győzelemmel megerősítették a helyüket a tabella középmezőnyében.
DVSC (NB I.)-Ferencvárosi TC (NB I.)
A nyolcaddöntők legnagyobb rangadójának két hete megvolt a főpróbája, amikor a Loki a bajnokságban fogadta a Ferencvárost. Azt a meccset végül a Fradi nyerte, de a rangadó kiegyenlített, szoros összecsapást hozott, ami akármelyik irányba eldőlhetett volna. A két csapat találkozásai egyébként szinte mindig hasonlóak, és most is szoros párharc várható, hiszen például a Loki ősszel elhozott egy pontot a Groupama Arénából is.
A Ferencváros nemcsak makulátlan mérleggel kezdte a tavaszt, de a legutóbbi bajnoki fordulóban a földdel tette egyenlővé az Újpestet a derbin, így az önbizalommal annak ellenére sem lesz gondja, hogy Európától kénytelen volt búcsút venni az Olympiakosz elleni párharcban. A DVSC rajtja már kevésbé volt meggyőző, de - ahogy Dzsudzsák Balázs is elmondta, nem a játékkal van a gond, csak a kapuhoz vezető utat találják meg nehezen a debreceniek. Mindenesetre a Loki is győzelemmel melegített a rangadóra.
Újpest FC (NB I.)-Paksi FC (NB I.)
Nagyon más előjelekkel készül a párharcra a két csapat. A legrosszabb bennmaradó helyen álló újpestiek még szédelegnek a Ferencvárostól kapott hazai pofontól, miközben a paksiak továbbra is vezetik az NB I mezőnyét, és a kupameccsre is egy idegenbeli győzelemmel melegítettek. A két csapat a bajnokságban már kétszer is találkozott, mindkét összecsapást a paksiak nyerték, így nincs sok kapaszkodójuk a liláknak.
Hacsak az nem, hogy az Újpest akkor is képes kiemelkedően teljesíteni a MOL Magyar Kupában, ha a bajnokságban a kiesés szele legyezgeti: 2021-ben úgy nyerték meg a sorozatot, hogy ősszel még kiesőhelyen álltak. A paksiak kupamúltja is veretes, két éve döntőt játszottak, tavaly pedig a negyeddöntőig jutottak, ahol egy játékvezetői hiba miatt estek ki. A két csapat legutóbbi öt meccsének mintája hasonló, de ellenkező előjelű: az újpestiek öt meccsből négyszer kikaptak, egyszer nyertek, a paksiak négyszer nyertek, és egyszer kaptak ki.
DVTK (NB I.)-ZTE FC (NB I.)
Zaklatott tavaszi rajtot tudhat maga mögött a szezont egyébként remekül kezdő diósgyőri csapat, hiszen az újonc ősszel még a dobogó környékén állt, és bár a játéka hullámozni kezdett, középcsapatként várta a 2024-es rajtot. Azóta egy edzőváltáson is átesett a csapat, amelyet nem fenyeget a kiesés réme, sőt megelőzi a tabellán kupaellenfelét, a Zalaegerszeget, de már csak jobb gólkülönbségével. A MOL Magyar Kupa címvédője ugyanis kiválóan kapta el a tavaszi rajtot és bár kiesőhelyről rajtolt, öles léptekkel indult meg felfelé a tabellán.
Márton Gábor csapata még veretlen tavasszal, egy döntetlen mellett négy meccset nyert, miközben a DVTK csak egyszer tudott győzni. Igaz, talán a legjobbkor, hiszen a kupameccs előtti utolsó fordulóban alaposan elverte a remekül rajtoló Fehérvárt. A két csapat az őszi szezon végén a bajnokságban találkozott, akkor Diósgyőrben tudott nyerni a Zete.
Címlapkép: DVSC Debreceni Vasutas Sport Club/Facebook